"10 argumentów za ..."

- artykuł

Kilka zdań na potwierdzenie słuszności istnienia grup dzieci w różnym wieku ; 3, 4, 5, 6 latki

Od kilku lat pracuję w grupie dzieci w różnym wieku od 3 do 5-6 lat. Różnica wieku widoczna jest na każdej płaszczyźnie. Począwszy od rozwoju fizycznego do intelektualnego. Trudno jest przekonać społeczeństwo , że takie grupy nie tylko się sprawdzają ale też wręcz powinny być tworzone dla dobra i prawidłowego rozwoju dzieci w nich przebywających a w konsekwencji dla dobra naszego społeczeństwa. Na szczęście znajduję coraz więcej publikacji na temat tworzenia grup a wnioski nauczycieli pracujących z grupami mieszanymi są bardzo zbliżone i tylko potwierdzają moje spostrzeżenia. Ostatnio spotkałam się z publikacją nt wprowadzania innowacji w przedszkolu. Jedną z takich innowacji było utworzenie tzw. grupy rodzinnej- czyli grupy 3,4,5,6 latków. Pragnę podzielić się wiedzą zdobytą z tej publikacji aby po raz kolejny przekonać rodziców, że grupa mieszana jest grupą , która stwarza naturalne środowisko- rodzinne do prawidłowego i harmonijnego oraz wszechstronnego rozwoju dziecka. Znika lęk przed rozstaniem z rodzeństwem a dobre samopoczucie dziecka w przedszkolu stanowi bazę do zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Dziecko, które się lęka, przede wszystkim musi uporać się z tym uczuciem, to pochłania jego całą energię i już nie " wystarcza " mu jej na zainteresowanie się światem. Natomiast dziecko, które się nie boi to dziecko gotowe do zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń. Poczucie bezpieczeństwa jakie towarzyszy dzieciom, które mają w grupie brata lub siostrę jest niezwykle ważne do tego aby dziecko spokojnie mogło się rozwijać, miało otwarty, niczym nie zmącony umysł.
Korzyści wynikające z grup - nazwijmy je rodzinnych;
1. Grupa zróżnicowana wiekowo stwarza dzieciom bardziej naturalne i korzystniejsze warunki rozwoju społecznego i intelektualnego
2.Pozwala na nie rozdzielanie rodzeństw
3.Dzieci nieśmiałe przez sprawowanie opieki nad młodszymi kolegami przełamują nieśmiałość
4.Nie istnieje niezdrowa rywalizacja - wyścig po lepsze wyniki między równolatkami - ( ...)Dziecko wie , że nie wszyscy potrafią wspaniale wykonać zadanie. Wymaga to ćwiczeń są tacy , którzy nauczą się tego później- w swoim czasie )
5.Dzieci starsze uczą się opieki i troski nad młodszymi dziećmi- uczą się asertywności
6.Dzieci młodsze poznają te same treści co starsi koledzy i chcą im dorównać - wzrasta u nich motywacja do poznawania liter i cyfr
7 Dzieci młodsze rozumieją, że starsi mają większe prawa ale też większe obowiązki np; (...) możesz wycinać nożyczkami kiedy tylko chcesz, ale zawsze musisz wszystko dokładnie posprzątać i pomóc sprzątać młodszemu koledze (...)
8.Starsi uczą się uczyć młodszych (...) nie denerwuj się na młodszego kolegę ale wytłumacz mu jak ma się z tobą bawić, wyznacz mu rolę w zabawie, zaopiekuj się nim (...)
9.Grupa mieszana ułatwia podział ról podczas występów artystycznych.
10 Znika dla rodziców i dziadków dylemat - do kogo iść na uroczystość w przypadku łączonych rodzeństw
Wg Sabiny Guz (...) zróżnicowana pod względem wieku grupa przedszkolna stwarza dzieciom bardziej naturalne warunki rozwoju społecznego i intelektualnego. Grupy zróżnicowane wiekowo sprzyjają także indywidualizacji procesu wychowania. Przy okazji grup " rodzinnych " gdzie razem przebywają dzieci 3,4,5,6 letnie nie są rozdzielane rodzeństwa. Tam gdzie w domu są problemy z relacjami między rodzeństwem, nauczyciel ma okazję przyjrzeć się temu zjawisku i znaleźć środki zaradcze poprzez dostarczenie rodzeństwu wspólnych przeżyć. Doświadczenia społeczne jakie dzieci zdobędą w grupie wielowiekowej - mieszanej przydadzą się dzieciom nieśmiałym. (...) w kontaktach z młodszymi poprzez pomoc skierowaną ku nim, mogą one wzmocnić swój obraz. Jedynacy mogą być w relacjach z którymi później w wieku szkolnym mogą się nie znaleźć(...)
Wydaje mi się, że przedstawiłam wystarczającą ilość argumentów na istnienie grup, w których są dzieci w różnym wieku a rodzice powinni znaleźć powód nie do troski ale do dumy, że jego dziecko uczęszcza właśnie do tak wyjątkowej grupy przedszkolnej :)

Opracowała mgr Danuta Skorupska