„Piękna Nasza Polska Cała”

- Międzynarodowy Projekt Edukacyjny

Sprawozdanie
z udziału w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym
„Piękna Nasza Polska Cała”
Realizacja projektu: 1 września – 31 grudnia 2018 r.
Koordynator projektu: Magdalena Samol
Nauczycielki biorące udział w akcji:Lucyna Banak, Danuta Skorupska, Iwona Mroczek, Angelika Fabiańczyk, Alina Kisielińska, Magdalena Samol, Danuta Ratajczak.
W projekcie edukacyjnym „Piękna nasza Polska cała” wzięło udział 5 grup
z Przedszkola Miejskiego nr 8 im. Czerwonego Kapturka w Lesznie: „Pszczółki”, „Smerfy”, „Wiewiórki”, „Biedronki” i „Motylki”.
W trakcie trwania projektu zrealizowano następujące zadania :
Zadanie 1) Nauka i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego
We wrześniu dzieci rozpoczęły naukę czterech zwrotek Hymnu Polski. Najstarsza grupa „Pszczółki” i średniacy „Wiewiórki” zaśpiewały Hymn podczas „Leszczyńskiego Dnia Przedszkolaka” (20.09.2018 r.). Hymn śpiewaliśmy także w trakcie wywieszenia flagi przed naszym przedszkolem oraz podczas Uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę (9.11.2018 r.)
Zadanie 9) Zabawa ludowa
Dzieci z naszego przedszkola poznały i brały udział w wielu zabawach ludowych, takich jak: „Gąski”, „Dwóm tańczyć się zachciało”, „Stary niedźwiedź”, „Mam chusteczkę..”, „Chodzi lisek”..
Zadanie 16) „Drzewo Pamięci”
21 września 2018 r. każda grupa zasadziła na terenie przedszkola drzewka pamięci.
Zadanie 4) Nauka piosenki
Dzieci ze wszystkich grup nauczyły się piosenki "Jestem Polakiem" Niezwykłe lekcje rytmiki, którą śpiewały na wielu uroczystościach i spotkaniach.
Zadanie 18) „Szlakiem historii” – wycieczka po mieście
Najstarsza grupa „Pszczółki” brała udział w wycieczkach po mieście, podczas których dzieci oglądały i poznawały leszczyńskie zabytki. Dzieci oglądały albumy o mieście, a także pocztówki przedstawiające nasze miasto dawniej i dziś.
Zadanie 6) Nauka wiersza o tematyce patriotycznej
Nasze przedszkolaki nauczyły się następujących wierszy:
• „Barwy Ojczyste” Czesława Janczarskiego
• „Orzeł Biały” Anny Paszkiewicz
• „Katechizm Polskiego dziecka” Władysława Bełzy
Dzieci nauczyły się także wiersza pt. „Jestem przedszkolakiem Polakiem” napisanego przez Alinę Kisielińską, nauczycielkę naszego przedszkola:
„Jestem przedszkolakiem Polakiem” Alina Kisielińska
Jestem przedszkolakiem,
lat niewiele mam,
ale słowo „Polska”
bardzo dobrze znam.
Tutaj właśnie mieszkam,
i cieszę się z tego.
Kocham naszą flagę
i orła białego.
Czy jesteś dziewczynką,
czy jesteś chłopakiem
to dumny bądź z tego,
że jesteś Polakiem!
Zadanie 5) Nauka tańca ludowego
Przedszkolaki z grupy „Motylki” nauczyły się Krakowiaka, „Smerfy” tańczyły Polkę
i „Maryneczkę” a „Pszczółki” – Poloneza. Dzieci zaprezentowały tańce podczas Uroczystości z okazji 11 listopada a także podczas innych imprez przedszkolnych: „Pasowania na Starszaka”, rodzinnych spotkań z rodzicami.
Zadanie 12) „Piękna nasza Polska cała”
Dzieci z grupy „Pszczółki” wysłały pocztówkę swojej miejscowości do pani Ludmiły Fabiszewskiej
Zadanie 7) Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”
W każdej grupie nauczycielki zorganizowały kącik o tematyce patriotycznej. Dodatkowo w listopadzie, z pomocą rodziców, w sali „Pszczółek” zorganizowany został kącik o tematyce folkowej.
Zadanie 3) Apel z okazji 11 listopada.
9 listopada w naszym przedszkolu odbyła się Uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Podczas apelu wszystkie grupy przedszkolne zaprezentowały wiersze, piosenki i tańce o tematyce patriotycznej.
Zadanie 15) „Dzień Mody Patriotycznej” - 9.11.2018 r.
Po Apelu dzieci z grupy „Pszczółki” wystąpiły w „Pokazie mody patriotycznej” prezentując swoje biało-czerwone stroje.
Zadanie 11) „Na skrzydłach historii”
Podczas zajęć dydaktycznych dzieci oglądały prezentację multimedialną o Lesznie wykonaną przez panią Angelikę Fabiańczyk.
Zadanie 19) Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”
Pod koniec listopada, w najstarszej grupie wiekowej, odbył się turniej wiedzy patriotycznej, podczas którego „Pszczółki” sprawdzały swoją wiedzę o Ojczyźnie.
Zadanie 10) „Według przepisu Babci lub Dziadka”
Dzieci z grupy „Wiewiórki” wykonały pierniki, wg następującego przepisu:
Składniki
• 1,5 kg mąki
• 0,5 kg cukru
• 1 szklanka miodu
• 1,5 szklanki śmietany zakwaszonej
• 1 proszek do pieczenia
• 1 łyżeczka sody oczyszczonej
• 1 łyżeczka amoniaku
• 2 paczki przyprawy do piernika
• 4 łyżki kakao
• 6 jajek
• 1,5 kostki margaryny (rozpuścić)
Wszystkie składniki wsypać do miski i wyrobić ciasto. Piec w temperaturze 170 ͦ C około 7 minut.

Sprawozdanie sporządziła : Magdalena Samol

Zdjęcie: „Piękna Nasza Polska Cała”