Zajęcie

koleżeńskie

8 maja, pani Magda Samol przeprowadziła w grupie „Pszczółki” zajęcia dydaktyczne „Polska naszą Ojczyzną”, podczas których starszacy zaprezentowali posiadane wiadomości dotyczące wiedzy o Polsce.



SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH

Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POSTAW PATRIOTYCZNYCH
WŚRÓD DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Temat: „Polska naszą Ojczyzną”

Data: 8.05.2019 r.

Miejsce: Przedszkole Miejskie nr 8

Grupa: „Pszczółki” 5,6 - latki

Opracowanie i prowadzenie: mgr Magdalena Samol

Cel główny:

- Budzenie świadomości narodowej poprzez nabywanie przekonania, że jesteśmy Polakami, mówimy po polsku, naszą Ojczyzną jest Polska.

- Utrwalenie najważniejszych wiadomości dotyczących kraju ojczystego.

- Doskonalenie gotowości do nauki czytania.

Cele szczegółowe:

Dziecko

- układa w parze rozsypankę literową tworząc wyraz POLSKA,

- odczytuje wyrazy: hymn, godło, flaga,

- wskazuje prawidłowe godło i flagę Polski,

- wie, ze stolicą Polski jest Warszawa,

- nazywa najdłuższą rzekę w Polsce – Wisłę,

- rozpoznaje Mazurka Dąbrowskiego po pierwszych taktach melodii,

- śpiewa hymn zachowując odpowiednią postawę,

- podaje tytuł legendy rozpoznanej na obrazku,

- rozpoznaje i nazywa wybrane miasta Polski,

- dokonuje oceny zajęć z wykorzystaniem emblematów – emotikonów.



Metody:



- słowne – objaśnienia, instrukcje

- oglądowe – pokaz, obserwacja, osobisty przykład

- czynne – ćwiczenia utrwalające, zadań stawianych dziecku

- pedagogika zabawy KLANZA



Formy: zbiorowa, indywidualna, praca w parach



Środki dydaktyczne: płyty CD z utworami „Wszyscy są”, „Mazurek Dąbrowskiego”, rozsypanka literowa- POLSKA, wizytówki z napisami (POLSKA, godło, flaga, hymn, Leszno, Kraków, Warszawa, Poznań, Zakopane, Toruń, Wrocław) , ilustracje legend polskich, plansze przedstawiające charakterystyczne miejsca lub osoby dla miast : Leszna, Poznania, Warszawy, kontury map 3 państw, Obrazki: godło w trzech różnych wersjach, flagi trzech państw, sylwety buziek .



Przebieg zajęć:



1. Powitanie przy zabawie „Wszyscy są” z pedagogiki zabawy KLANZA.



„Wszyscy są, witam Was

Na zabawę już czas.

Jestem ja, jesteś ty.

Raz, dwa, trzy”



2. Rozsypanka literowa – POLSKA – praca w parach

Dzieci z podanych liter układają wyraz Polska.
Sprawdzenie poprawności ułożonego wyrazu z wizytówką powieszoną na tablicy.



3. Z. dydaktyczna „Odszukaj mapę Polski”

Odszukiwanie przez dzieci konturu mapy Polski wśród konturów innych państw.
Nazywanie stolicy Polski oraz najdłuższej rzeki w Polsce Wisły.



4. Zabawa dydaktyczna – Symbole narodowe.

(Wizytówki z nazwami symboli wiszą napisem na tablicy).

§ Odczytywanie przez wybrane dzieci zakrytych wizytówek (godło, flaga, hymn) .

§ Dobieranie odpowiedniej ilustracji do wizytówki:

- „godło” – spośród 3 różnych

- „flaga” - spośród 3 różnych flag (Polski, Niemiec, Unii Europejskiej)

- „hymn” – rozpoznawanie spośród 3 utworów.



5. Rozmowa z dziećmi nt. zachowania i utrzymania właściwej postawy podczas śpiewania hymnu – Mazurka Dąbrowskiego



6. Odśpiewanie hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”.



7. Z. dydaktyczna „Czy znasz te legendy?”

Rozpoznawanie tytułów legend po obrazkach.



8. Z. dydaktyczna połączona z zabawą ruchową „Podróż po Polsce”

Podróż pociągiem przy piosence „Jedzie pociąg” śpiewanej przez nauczycielkę i dzieci.

„Jedzie pociąg, jedzie pociąg; a w pociągu dzieci.
Jadą, jadą na wycieczkę, słonko pięknie świeci.

Pierwszy wagon: hop,/ podskok
Drugi wagon: tup, tup./ dwa tupnięcia
Trzeci wagon: klap, klap, klap. / trzy klaśnięcia
Pociąg jedzie w świat.”



Pociąg zatrzymuje się na kilku stacjach. Zadaniem dzieci jest odszyfrowanie do jakiego miasta przyjechały poprzez analizę planszy, na której znajdują się wizytówki i obrazki z podpowiedziami.



Stacja 1 - Poznań

Stacja 2 – Toruń

Stacja 3 – Kraków

Stacja 4 – Zakopane

Stacja 5 – Warszawa

Stacja 6 – Leszno



9. Ewaluacja zajęć poprzez przyznawanie buziek przedstawiających emocje.






Masz uwagi, pytania? Kliknij i napisz do nas

    

logowanie do poczty przedszkolnej | logowanie do zmian na stronie www

Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje
ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.