Ćwiczenia usprawniające funkcje słuchowe

scenariusz zajęć w gr."Krasnale"

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców dzieci 5 i 6 letnich z analizy i syntezy głoskowej wyrazów - Opracowała: mgr E. Wachowicz
TEMAT: Ćwiczenia usprawniające funkcje słuchowe
CELE: 1. Rozwijanie percepcji słuchowej poprzez rozpoznawanie i odtwarzanie struktur dźwiękowych
2. Orientowanie się w kolejności występowania głosek
3. Kształcenie słuchu fonematycznego
METODY: słowne – nazywanie obrazków, czynne – zadań stawianych do wykonania, aktywne – burza mózgów
FORMA PRACY: z cała grupą, w małych zespołach

PRZEBIEG
1. Odtwarzanie struktur dźwiękowych na podstawie układów przestrzennych
* analiza podanego rytmu i ruchowe jego odtwarzanie poprzez wyklaskiwanie, wystukiwanie ołówkiem
* graficzne odtwarzanie wysłuchanego rytmu za pomocą kresek i kółek
2. Ćwiczenia orientujące w kolejności występowania głosek
* wskaż obrazek który zaczyna się na podaną głoskę
* Grupują nazwy obrazków zaczynających się na taką samą głoskę (siadają razem, tworząc zespół)
* Odróżnianie danych głosek od innych przez klaskanie, podskakiwanie, pukanie o podłogę, uderzanie o kolana
3.Wyodrębnianie końcowej głoski w wyrazach
* Wybór obrazków lub przedmiotów, których nazwy kończą się na głoskę np. t, a, k, o,
* Grupowanie nazw rysunków, których nazwy kończą się na taką samą głoskę,(siadają razem tworząc zespół)
4. Wyodrębnianie środkowej głoski w wyrazach
* Wyodrębnianie obrazków które posiadają daną głoskę w środku-u, a, o, e, i
* Określenie miejsca położenia w wyrazie rozpoznanej głoski (buduje schemat wyrazu i model –zaznacza ją kolorem czerwonym)
5 Tworzenie nowych wyrazów przez dodanie lub odjęcie głoski
* dodanie początkowej głoski (as – las, pas )
* odjęcie początkowej głoski (Alina –lina, malina – Alina)
* dodanie końcowej głoski (dom – domy)
* odjęcie końcowej głoski ( koty – kot )
* Dodanie początkowej i ostatniej głoski ( las – k –las -a )
* Układanie nowych wyrazów z pierwszych głosek nazw kolejnych obrazków –
dzieci siedzą w kole
ryba – rak, koza – katar, rakieta – rano
* Układanie łańcuszka obrazków według głoski w nagłosie i wygłosie
nożyczki – indyk – kosz – szynka – ananas itd..





Masz uwagi, pytania? Kliknij i napisz do nas

    

logowanie do poczty przedszkolnej | logowanie do zmian na stronie www

Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje
ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.